Dziś:

Fortum zbuduje największą farmę PV w Estonii

Autor Olga

Fortum
Fortum

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny chce zbudować największą farmę fotowoltaiczną w Estonii. Instalacja ma powstać w pobliżu Tartu, drugiego największego miasta w tym kraju.

Fortum zastrzega, że jest na początku planowania farm fotowoltaicznej, a na obecnym etapie szacuje, że jej moc ma wynieść od 10 do 50 MW, co oznaczałoby koszt inwestycji na poziomie ok. 10-50 mln EUR. Uruchomienie produkcji energii miałoby nastąpić jeszcze pod koniec br.

Obecny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Estonii wynosi łącznie zaledwie ok. 10 MW. Inwestycje w farmy solarne w Estonii są wspierane poprzez system premii przyznawanych dla producentów energii ponad cenę uzyskaną na rynku. Wysokość bonusu dla PV i innych technologii odnawialnych ustalono na 0,0537 EUR/kWh.

Maksymalny okres wsparcia w ramach tego mechanizmu wynosi 12 lat i jest naliczany od daty uruchomienia produkcji energii.

Zgodnie ze zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, Estonia powinna zwiększyć udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 25 proc. Tymczasem już na koniec 2015 r. Estończycy posiadali udział na poziomie 28,6 proc.

Na początku tego miesiąca Fortum uruchomił kolejną, już trzecią farmę fotowoltaiczną w Indiach. Elektrownia PV w stanie Rajasthan posiada moc 70 MW, a jej budowa jest konsekwencją aukcji przeprowadzonej w styczniu 2016 r. Wywodzący się z Finlandii koncern będzie sprzedawać energię w ramach umowy PPA zawartej na 25 lat zawartej z największym indyjskim operatorem energetycznym National Thermal Power Corporation Limited.

W trakcie budowy w Indiach jest kolejna farm fotowoltaiczna Fortum, tym razem o mocy 100 MW, która powstanie w stanie Karnataka i której uruchomienie powinno nastąpić jeszcze w pierwszej połowie br.

Działalność fińskiego koncernu koncentruje się głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2015 roku Fortum zatrudniał około 8 tys. pracowników z sektora energetycznego, a jego łączne przychody wyniosły 3,5 mld euro. 

Fortum zadeklarował, że docelowo w całości przejdzie na produkcję energii z OZE, która obecnie ma już ponad 60-procentowy udział w jego miksie wytwarzania. 

 

źródło: portal gramwzielone.pl

Tagi: Fortum Estonia

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+