Dziś:

Wady i zalety energetyki solarnej

Autor Paweł

Energia słoneczna ma bardzo, bardzo duże poparcie. Ty, Twoja rodzina, Twoi przyjaciele i nawet Twoi „wrogowie” są po stronie energii słonecznej. To jasne, że większość tych ludzi nie jest ekspertami w tej dziedzinie i nie są świadomi jakie są wady i zalety energetyki solarnej. Większość prawdopodobnie zakłada, że energia słoneczna jest lepsza ponieważ, nie ma konieczności montażu komina na panelu słonecznym by pozbyć się zanieczyszczeń. Fakt, że słońce wstaje codziennie prawdopodobnie również nie jest złe, czy to, że większość z nas zwyczajnie uwielbia słońce. Jednak, te fakty są niedostateczne by w pełni przedstawić plusy i minusy energetyki solarnej. Dlatego, poniżej prezentujemy tematykę wad i zalet energii słonecznej w nieco szerszym ujęciu.

Zalety energetyki solarnej

Oszczędności Co ciekawe, jedną z kluczowych kwestii jaką ludzie uważają za wadę jest w rzeczywistości zaletą! Jednakże powstrzymajmy się przed krytyką tych, którzy sądzą, że energia solarna jest droga. Kilka lat temu była droga. W 1977, panele fotowoltaiczne kosztowały około 100 razy więcej niż dziś. W 2000, średnia cena panelu fotowoltaicznego była o dwa razy wyższa niż dzisiaj. Nawet w 2008, koszt modułów PV był wyższy o około 80% niż dzisiaj. Więc, tak, można powiedzieć, że panele są już bardzo tanie. Ile możemy zaoszczędzić? Jako przykład można przedstawić wyliczenia z USA. Średnie oszczędności na przestrzeni 20 lat oscylują wokół 20 000 USD, a w niektórych z najbardziej zaludnionych stanów można zaoszczędzić powyżej 30 000 USD, a na Hawajach nawet powyżej 60 000 USD. Korzyści z zakupu systemu fotowoltaicznego na własność są niepodważalne, natomiast, już około 75% ludzi nabyło panele PV poprzez leasing. Jedną z kluczowych zalet takiego podejścia jest to, że można zacząć oszczędzać pieniądze od pierwszego dnia działania systemu fotowoltaicznego. Tak, naprawdę, leasing bez wpłaty początkowej lub z niewielką jej wartością pozwala na natychmiastowe obniżenie rachunków za elektryczność. To z pewnością musi się podobać. 

Pozytywnie wpływa na nasz klimat Wpływ zielonej energii na klimat jest niepodważalny. Oczywiście, musimy dokonać sporych zmian by nie ugotować naszej planety i ludzi (i wielu innych gatunków) na niej żyjących. Energia elektryczna jest jedną z najważniejszych rzeczy, które wymagają „wyczyszczenia”. I energia słoneczna jest jedną z najlepszych opcji by to uczynić.  Poniższy wykres, zaczerpnięty z badań Nathan’a Myhrvold’a i Ken’a Caldeira, obrazuje najlepiej tą tezę.

 

Wykresy pokazują prognozę, która prezentuje o ile wzrośnie średnia temperatura w ciągu następnych 100 lat dla 8 alternatywnych technologii wytwórczych. Wyraźnie to widać, że energia solarna jest najbardziej „zieloną” opcją, zaraz przed energetyką wiatrową i atomową. Praca naukowa, w której zaprezentowano ten wykres kończyła się konkluzją: „Opóźnianie tych technologii nie jest rozwiązaniem, ponieważ ryzyko środowiskowej katastrofy będzie o wiele większe już od drugiej połowy tego stulecia jeśli pozostaniemy przy technologiach opartych na węglu”.

Nie zużywa wody Kolejną, związaną z kwestią ochrony środowiska kwestią jest dostęp do wody pitnej. Już w wielu miejscach na świecie mamy z tym poważny problem. Jednym z dobrze znanych skutków globalnego ocieplenia są susze, których wyraźne nasilenie odczuwa się w takich regionach jak zachodnia część USA, południowy zachód i Wielkie Równiny. Istnieje nawet 50% szans, że rzeka Kolorado wyschnie do 2057 roku! Większość ludzi nie wie, że elektrownie węglowe i atomowe zużywają ogromne ilości wody, podobnie jak elektrownie gazowe. Kolejną wspaniałą informacją o energii słonecznej jest to, że prawie nie zużywa cennej wody. Badanie przeprowadzone przez Virginia Water Resources Research Center wykazało, że fotowoltaika zużywa o 21 razy mniejsze ilości wody niż energetyka atomowa (na kilowatogodzinę wyprodukowanej elektryczności), około 16 razy mniej niż elektrownia węglowa i około 8 razy mniej niż blok gazowo-parowy.

Bezpieczeństwo Znacznie większe bezpieczeństwo energetyczne jest główną zaletą energii solarnej, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Jednakże, wojsko zdaje sobie z tego sprawę. Armia USA zbadała tą kwestię i wysnuła wniosek, że energia słoneczna, dzięki szerokiemu rozpowszechnieniu, w połączeniu z mikrosieciami (które to, mogą być odłączone od głównej sieci przesyłowej gdy są zagrożone) zapewnia najbardziej pewną i bezpieczną formę energii elektrycznej. Wynika to z prostej logiki, że o wiele trudniej zbombardować wiele milionów dachowych instalacji fotowoltaicznych, niż zniszczyć jedną lub dwie duże elektrownie.

Praca i Ekonomia Energia solarna nie jest tylko dobra dla naszego portfela. Jest również stymulatorem wzrostu ekonomicznego oraz wzrostu zatrudnienia. Ostatnie badani przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts wykazały, że na każdy 1 milion USD zainwestowany w przemysł słoneczny, otrzymuje się 14 miejsc pracy, w porównaniu do 13 miejsc w energetyce wiatrowej, 7 miejsc w przemyśle węglowym oraz 5 miejsc w branży gazowej. Wygląda na to, że po raz kolejny energetyka słoneczna jest górą (choć, biomasa tak naprawdę zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii).

Moc szczytowa Koszt produkcji elektryczności nie jest taki sam dla wszystkich godzin w dobie. Poziom dostaw i zapotrzebowania na prąd musi być taki sam, by nie przeciążyć sieci. Dlatego też, wykorzystuje się różne źródła do produkcji energetyczności w sieci. Jeżeli korzystano by tylko z jednego źródła, to takie postępowanie byłoby niezwykle ryzykowne w długoterminowym aspekcie. Niektóre ze źródeł energii dostarczają elektryczność w sposób ciągły, niezmienny, by utrzymać bazowy poziom elektryczności w sieci. Ale gdy wzrasta zapotrzebowanie na elektryczność (na przykład, codziennie rano, gdy ludzie wstają z łóżka i zaczynają korzystać z urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia), to należy uruchomić inne źródła. W większości miejsc na świecie, większość energii potrzebne jest po południu i wczesnym wieczorem. W tym czasie, energia elektryczna na rynku hurtowym jest najdroższa, ponieważ wtedy jest najmniej dostępnych dostawców elektryczności i najmniejsza jest między nimi konkurencja. Jednakże, to niemal idealnie zbiega się w czasie, gdy słońca jest najwięcej i gdy systemy solarne są najwydajniejsze. Tak więc, energia elektryczna generowana przez instalację fotowoltaiczną jest o wiele bardziej wartościowa niż energia z innych źródeł. Co więcej, gdy weźmiemy pod uwagę działanie klimatyzatorów, które np. w USA są największym indywidualnym źródłem zużycia elektryczności, to przewaga systemów PV jeszcze bardziej jest widoczna. Klimatyzacja jest najbardziej pożądana gdy słońce świeci jasno i jest bardzo gorąco, dokładnie wtedy, kiedy panele słoneczne są najbardziej wydajne.

Niezależność energetyczna Niezależność energetyczna jest kolejną zaletą energetyki solarnej, szczególnie dla konsumenta. Generalnie, to świetny pomysł, by uniezależnić się od dużych korporacji i półmonopolistów. W przypadku elektryczności jest to szczególnie ważne. Przewiduje się, że koszt elektryczności znacznie wzrośnie w ciągu nadchodzących dekad. Obecnie mamy dużo starych elektrowni, które należy zastąpić nowymi elektrowniami oraz nowocześniejszą infrastrukturą. Koszty nowych projektów są zdecydowanie wyższe od starych konstrukcji. Inwestując w fotowoltaikę, ustalamy koszt elektryczności na niezmiennym, przez dekady, poziomie. Wzrosty opłat za elektryczność już nas nie dotyczą.

Wady energetyki solarnej

Mówiąc szczerze, to ciężko wymyślić realne wady energetyki słonecznej. Oczywiście, istnieje wiele mitów, które opierają się na wadach fotowoltaiki, ale są tylko właśnie tym – mitami. Najbliższą kwestią, którą można uważać za wadę energetyki solarnej, jest prawdopodobnie stereotyp, że „słońce nie świeci cały czas”. To prawda, słońce nie świeci cały czas. Gdyby tak było, to wtedy cały świat opierałby się na energetyce słonecznej (oczywiście, taki świat byłby niezdolny do zasiedlenia). Jednakże, nie ma takiego źródła elektryczności, które byłoby dostępne cały czas. I jak wykazano powyżej, potencjał energetyki solarnej przewyższa każde inne źródło energii.  Jasne, produkcja paneli fotowoltaicznych w jakimś stopniu zanieczyszcza środowisko. Ale pozostałe opcje to korzystanie ze źródeł energii, które generują jeszcze więcej zanieczyszczeń (za wyjątkiem turbin wiatrowych i dość drogich technologii wykorzystujących energię morską) lub ograniczenie zużycia energii (co jest zawsze zalecane). Jasne, że panele PV kosztują, ale są i tak tańsze niż elektryczność z sieci. Jasne, że panele PV nie są niezniszczalne, ale według niektórych badań, pierwsze generacje paneli, które mają już ponad 30 lat, wciąż dostarczają prawie tyle samo energii jak zaraz po zainstalowaniu.

Wciąż trudno znaleźć chociaż jedną, realną wadę energetyki słonecznej. Tak więc, ostateczny wynik dla zalet i wad energetyki solarnej to: 8-0.

Tagi: polityka energetyczna polityka klimatyczna rozwój fotowoltaiki

dodaj komentarz

Komentarze

comments powered by Disqus
A- A A+